Logo

2016-09-03 CAC Kolesa nad Labem, Czech Republic

Sighthound Fest Bohemia 2016

Judge: Dr. Anne Midgarden (USA)

Results by Alena Mládková

Entries: 32 / 28

Males Baby Class

1 Very Promissing Best baby male 
Ikaros Frajanka

2 Very Promissing 
Dober-Kopp Hu-Go Buda Yaron

Males Puppy Class

1 Very Promissing Best puppy male 
Musorgskij Silent Enigma

2 Very Promissing 
Chronos Frajanka

3 Promissing 
Edward Balvert's

Males Junior Class

1 Excellent CAJC BOJ 
Petrikoff z Bilmy

2 Excellent 
Mr. Plant Bistkupstwo

3 Excellent 
Barchat for Frajanka

4 Excellent 
Lihodey du Clos Vremontois

Excellent 
Yaromir

Excellent 
Go Go Bolshoi Midnight Cowboy

Excellent 
D'Artagnan Izironk

Very Good 
Golden Glow Matrioshka

Males Intermediair Class

1 Excellent CAC 
Falcon z Palatinu Moravia

2 Excellent RCAC 
Charodiy Aleksandrit Favorit

3 Excellent 
For Fun Royal Lily

4 Excellent 
Arashido BarryBady

Excellent 
Círdan Izironk

Excellent 
Bel Etual Baltazar

Excellent 
Charlemagne Nijinski Ballet

Males Open Class

1 Excellent CAC, BOS, Speciality winner 
Honour Over Glory Cínské Hedvábí

2 Excellent RCAC 
Go Go Bolshoi Jesse James

3 Excellent 
Casanova Balvert's

4 Excellent 
Instinct Silent Enigma

Males Working Class

 Could not be judged 
Yegor Spirit of the Tsar

Males Champion Class

1 Excellent CAC 
Chadwik Lynn Silent Enigma

2 Excellent RCAC 
Volturi Majove Bohemia

3 Excellent 
Dmitrij Reny Destiny Mraja

4 Excellent 
Alexandr Lady von Rot Recice

Excellent 
Russkiy Azart Kristall Absolute

Males Veteran Class

1 Excellent best veteran male, BOV 
Coburn Meyta Samhain on Fire

Absent 
Lynx Winds from Russia

Females Baby Class

1 Very Promissing Best baby female 
Impreza Frajanka

2 Very Promissing 
Apolenka dona Zuzia

Females Puppy Class

1 Very Promissing Best Puppy female 
Dober-Kopp Heart of Eternity

2 Very Promissing 
Heart on Fire Matrioshka

3 Very Promissing 
Churma Frajanka

4 Very Promissing 
Mandolína Silent Enigma

Promissing 
Melody Of Silent Enigma

Females Junior Class

1 Excellent CAJC 
Alpha Sarah Katemy

2 Excellent 
Demon Hunteress Izironk

Absent 
Uljana z Moskevskeho Chovu

Females Intermediair Class

1 Excellent CAC 
Arnika BarryBady

2 Excellent RCAC 
Jenifer Toca at Dober-Kopp

3 Excellent 
Funny Fox Royal Lily

4 Excellent 
Poema z Bilmy

Females Open Class

1 Excellent CAC, BOB, Speciality winner 
Lovka Bistkupstwo

2 Excellent RCAC 
Ceridwen Matrioshka

3 Excellent 
Aprelka Lenel Slovakia

4 Excellent 
Light My Fire Silent Enigma

Excellent 
Afternoon Delight Matrioshka

Excellent 
Evening Star Matrioshka

Excellent 
Solovyev Balerina Polot

Absent 
Borzoi Tsarski Knyaginya

Females Working Class

1 Excellent CAC 
Dusha Ochotnika Mraja

Females Champion Class

1 Excellent CAC 
Wasabi Majove Bohemia

2 Excellent RCAC 
Aida z Brnova

Females Veteran Class

1 Excellent Best veteran female 
Czernuszka Von Snorlax

2 Excellent 
Esmeralda Cínské Hedvábí

3 Excellent 
Czarina Cathe z Visnového kvetu

[ Login ]